Numer sprawy:
GWOŚ.3033.1.2023

Data założenia:
2023-10-26

Temat:
Usunięcie azbestu i wyrobów zawierających azbest oraz jego szkodliwość na zdrowie i środowisko

Status sprawy:
Sprawa niezakończona

Uwagi:
W roku 2023 płyty azbestowe oraz wyroby zawierające azbest zostały usunięte z 9 nieruchomości. Mieszkańcy otrzymali dofinansowanie do demontażu, transportu oraz unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest. Łącznie zostało usunięte 18,38 Mg wyrobów zawierających azbest. Prace zostały sfinansowane ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w wysokości 70% kosztów, 15 % to wkład własny mieszkańców, zaś pozostała kwota stanowi wsparcie Gminy Górzyca.
Azbest jest bardzo groźnym czynnikiem chorobotwórczym. Zagrożenie dla zdrowia pojawia się wskutek rozpylenia w powietrzy włókien azbestowych, uwalnianych w trakcie obróbki i eksploatacji wyrobów zawierających azbest, ale również podczas ich uszkodzenia lub wskutek ich korozji. Wyroby zawierające azbest odznaczają się dużą odpornością na działanie czynników chemicznych, ścieranie i wysoką temperaturę. Cechuje się również słabym przewodnictwem ciepła oraz prądu, co spowodowało jego stosowanie jako materiały izolacyjne, a przede wszystkim pokrycia dachowe.
Włókna azbestowe trafiają do organizmu głównie drogą oddechową, z wydychanym powietrzem, i w niewielkim tylko stopniu przez skórę i układ pokarmowy. Właściwości chorobotwórcze włókien azbestowych zależą od takich czynników jak rodzaj azbestu, wymiar i kształt włókien, ich stężenie, czas ekspozycji organizmu na ich działanie. Wszystkie rodzaje azbestu są niebezpieczne dla zdrowia. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach, np. nowotwory mogą rozwijać się 20-30, a nawet 50 lat od momentu narażenia organizmu na wdychanie włókien azbestu.
Narażenie na pył azbestowy może być przyczyną następujących chorób układu oddechowego:
- pylica azbestowa (azbestoza)
- rak płuc
- międzybłoniak opłucnej
- przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli.
Podejrzewa się, że azbest może być również przyczyną takich schorzeń jak nowotwory krtani, żołądka i jelit, trzustki, jajnika, czy chłoniaki.
Zachęcamy mieszkańców gminy do wymiany azbestowych pokryć dachowych oraz usunięcia wyrobów zawierających azbest na swoich posesjach. Gmina Górzyca w 2023 r. również będzie ubiegała się o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze na dofinansowanie zadania "Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Górzyca".